Jak sprawdzić, czy został nałożony filtr Google?

Google ostro karze wszystkie te strony internetowe, które nie spełniają jego regulaminu. W tym przypadku nakładany jest filtr Google. Jak sprawdzić, czy zostało na nałożony na stronę internetową i jak można z niego wyjść?

 

Filtr Google to kara, która nakładana jest na stronę w przypadku nieprzestrzegania przez nią wytycznych. Najczęściej widoczne jest to w postaci spadku pozycji strony internetowej zarówno dla kilku faz, jak i dla wszystkich z tych dla danej strony. Zdarza się, że słowa spadają nawet o 20-30 pozycji lub też strona w ogóle nie pojawia się w wynikach wyszukiwania.

 

Powody nakładania filtrów Google:

  • nienaturalne linki kierujące do strony internetowej

  • powielanie treści na stronie internetowej

  • zbyt duże zagęszczenie słów kluczowych

 

Jak sprawdzić, czy filtr został nałożony na stronę?

Często zdarza się, że właściciel strony internetowej nie zdaje sobie sprawy z tego, że na jego stroną został nałożony filtr Google. Jak sprawdzić, czy miało to miejsce? Możliwości jest zasadniczo kilka, dlatego prezentujemy je poniżej.

 

Pierwszym z nich jest skorzystanie z Narzędzi Google przeznaczonych dla Webmasterów. Dzięki nim można dowiedzieć się, czy został nałożony filtr ręczny. Należy sprawdzić informacje w zakładce Ruch związany z wyszukiwaniem, a następnie Ręczne Działania. W przypadku, gdy mamy jednak do czynienia z filtrem nakładanym algorytmicznie, informacje na ten temat nie są dostępne w tej zakładce – wówczas warto sprawdzić, czy pojawiają się spadki w liczbie wizyt strony w Google Analytics. Można skorzystać także z innych narzędzi przeznaczonych do analizy pozycji.

 

Co wtedy, gdy został nałożony filtr Google?

 

Wówczas, gdy filtr Google został nałożony na stronę, należy podjąć odpowiednie działania, aby strona znów mogła działać bez problemu. Problemem są szczególnie nienaturalne linków, których mogą być setki, jeżeli nie tysiące. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy specjalistycznych agencji prowadzących działania w tym zakresie.