Jak pozycjonować bloga?

Założenie własnego bloga internetowego to nie tylko sposób na przekazanie światu swoich przemyśleń, ale również dla wielu sposób na zarobek. Dzięki blogom internetowym, a w szczególności reklamom oraz produktom sponsorowanym można przekształcić swoje hobby w pracę, która daje mnóstwo satysfakcji!

 

Zazwyczaj ruch na blogu internetowym generowany jest za pośrednictwem różnego rodzaju forów internetowych czy serwisów, na których właściciel strony wkleja jej link. Również może on pochodzić z mediów społecznościowych. Rzadziej jest to natomiast wyszukiwarka Google, ponieważ większość osób mających własne blogi nie zajmuje się ich optymalizacją, tak jak w przypadku profesjonalnych stron. Jeżeli jednak zależy ci na tym, aby docierał on do rosnącej grupy zainteresowanych osób, wtedy warto wybrać pozycjonowanie bloga, czyli skorzystanie z SEO.

 

Optymalizacja bloga

To zwykle podstawowa czynność, która prowadzona może być też wspólnie z jego analizą, aby sprawdzić, jak jest on przygotowany do dalszych działań promocyjnych przez wyszukiwarki. W ramach optymalizacji bloga prowadzi się szereg działań, które polegają miedzy innymi na następujących kwestiach:

 • optymalizacji adresów podstron na blogu

 • dobranie odpowiednich znaczników tytułu i nagłówków

 • poprawa nawigacji na blogu – stworzenie mapy strony

 • prosty design, który będzie najbardziej czytelny

 

Pisanie postów

Równie ważne w blogach, które zwykle są aktualizowane do kilka dni, jest pisanie postów w taki sposób, aby były one przyjazne dla robotów wyszukiwarek internetowych, a w konsekwencji ich promowanie było łatwiejsze. W tym zakresie trzeba pamiętać o następujących kwestiach:

 • wysoka jakość postów, które przyciągają ruch na stronę

 • odpowiednie tytuły postów ze słowami kluczowymi, które są krótkie i rzeczowe

 • umieszczanie w tekście postu słów kluczowych i wyróżnianie ich, ale też brak przesady w liczbach słów kluczowych

 • stosowanie wyróżnień, nagłówków, pogrubień ważnych treści

 

Interakcja z użytkownikami

Dobry blog jest przeznaczony nie tylko do czytania, ale również pozwala użytkownikom na prowadzenie dyskusji, wobec tego warto zadbać o nich w następujący sposób:

 • umożliwienie wpisywania komentarzy

 • stosowanie sond dla użytkowników

 • odpowiadanie na zamieszczone komentarze

 

Linkowanie

Linki są dla bloga bezcenne – warto wobec tego umieszczać odnośniki do swoich postów na różnych serwisach internetowych, a także odwoływać się do innych postów na pozostałych blogach i stronach na zasadzie wymiany linków. Warto też dodawać komentarze na witrynach innych osób, by zwrócić uwagę na swojego bloga.

 

 

Jeżeli interesuje cię pozycjonowanie bloga, w takim przypadku w naszej agencji Internetica jesteśmy zawsze gotowi do pomocy. Gdy chcesz przyciągnąć na niego więcej internautów, z nami na pewno będzie to łatwiejsze!